WYDARZENIA » 13.05.2014 - wernisaż wystawy "Vacant Florida" Jacka Foty

Jacek Fota - Vacant Florida

13 maja – 18 czerwca 2014

Wernisaż: 13 maja 2014, godz. 19.05

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Jacka Foty "Vacant Florida" prezentującą cykl zdjęć dokumentujących upadek tak zwanego "American Dream" w czasach kryzysu.

W 2012 Jacek Fota przybywa na Florydę zainspirowany fenomenem amerykańskiego eksodusu z przedmieść wziętych na kredyt posesji. Ulica na obrzeżach Cape Coral jest niemal całkowicie wymarła. Na postpejzaż amerykańskiego snu składa się przejmująca pustka – basen, piękna kuchnia, elegancki salon i pokój dla gości, którzy nigdy nie przyjadą.

Projekt Jacka Foty przedstawia dramatyczne konsekwencje nieustannego dążenia do urzeczywistnienia "American Dream". Ludzie w pościgu za dobrobytem zaciągali kredyty, które przerastały ich finansowe możliwości. Kiedy w pośpiechu wyprowadzają się, zostawiają wszystko za sobą. Okazuje się, że przedmioty, które zgromadzili, nigdy nie miały dla nich tak naprawdę większego znaczenia.

Jacek Fota – pochodzący z Trójmiasta, obecnie mieszkający w Warszawie fotograf freelancer. W 2009 roku otrzymał dyplom magistra na University of Utah w USA. Po powrocie do Polski zajął się fotografią, a od trzech lat jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna. Pracuje głównie nad realizacją długoterminowych projektów fotograficznych, a od 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. Obecnie, w ramach stypendium Urzędu Kultury m.st. Warszawy, zbiera materiał do książki PKiN, która poświęcona jest Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie. Najnowszy projekt Jacka Foty to książka Some Things Are Quieter than Others, która ukaże się na przełomie maja i czerwca.