WYDARZENIA » 26.09.2014 - wernisaż wystawy "Powrót" Adriana Wykroty

Adrian Wykrota "Powrót"

Galeria Obserwacja

26 września - 24 października 2014

Wernisaż 26 września 2014, godz. 20.05

 

Galeria Obserwacja serdecznie zaprasza na wystawę fotografii nowego, długoterminowego projektu dokumentalnego Adriana Wykroty "Powrót".

"Powrót" to kilkanaście opowieści o ludziach, których łączy wspólny cel. Czasem to powrót na właściwy tor życia, na drogę trzeźwości. Innym razem - powrót do kraju po nieudanej, często bezdomnej emigracji. Niekiedy to próba odzyskania porzuconej rodziny, odnalezienia akceptacji społecznej. Powrót bywa stratą resztek szacunku do siebie. Bywa wstydem, który prześladuje do końca życia.

Fotografie zostały wykonane we wspólnotach w Polsce, w których członkowie starają się powrócić do wymarzonego "normalnego życia". Panują tam określone zasady, takie jak zakaz spożywania alkoholu, zażywania narkotyków, wspólna praca na rzecz wspólnoty, dążenie do reintegracji. Część dokumentacji pochodzi z podobnych wspólnot w Holandii, w których "Liderzy" - niegdyś bezdomni, więźniowie, bądź osoby nieuzależnione - pracują z bezdomnymi Polakami.

Adrian Wykrota | http://www.adrianwykrota.com/

Członek ZPAF oraz kolektywu PROMACHINE. Założyciel agencji fotograficznej Retrofokus, fotoreporter agencji fotograficznej Reporter Poland. Z wykształcenia filolog angielski i kulturoznawca. Autor bloga o fotografii dokumentalnej i reportażu "Co z tą fotografią".