WYDARZENIA » 26.09.2018 - wernisaż wystawy Mistrzowie. Jan Styczyński

"Mistrzowie" fotografie Jana Styczyńskiego

Wernisaż 26.09.2018 
Wystawa trwa od 27.09.2018 do 7.11.2018

Galeria Obserwacja Warszawa, ul.Tarczyńska 3 

www.obserwacja.art.pl

 

Mistrzowie każą się widzowi zapatrzeć w wybitne postaci. Zatrzymać. W niemniejszym stopniu są to jednak działania silnie autorskie, w których, jeśli nie pierwsze, to niezwykle ważne skrzypce gra – jakkolwiek pozory mogą mylić – sam Styczyński. To on „zaprasza” do Panteonu, to on nazywa Mistrzem tego właśnie, a nie innego twórcę. On też ze znawstwem ilustruje charakter polskiej kultury współczesnej, jej treściowe „bogactwo”, występującą w niej „łączności z tradycjami wielkiej sztuki narodowej” (dostrzegalną tyleż w filmach Wajdy, dziełach broniewskiego, muzyce Pendereckiego czy inscenizacjach Dejmka), „brak parnasizmu” (dobrym przykładem może być Polska Szkoła Plakatu) czy tempo, z jakim polska kultura współczesna otrząsnęła się z wojennych zniszczeń.
dr Paulina Orłowska


Warszawska Galeria Obserwacja zaprasza na wystawę wybitnego Polskiego fotografa Jana Styczyńskiego. Będziemy prezentować kolejną część jego twórczości. 
Wystawa „Mistrzowie”- Jan Styczyński fotografie, to prezentacja znakomitych mistrzów minionych czasów m. in. T. Kantor, J. Grotowski, A. Wajda, K. Zanussi, K. Penderecki, W. Lutosławski , W. Broniewski, K. Swinarski, J. Szajna, K. Dejmek, A. Hanuszkiewicz i inni 
To znakomita okazja aby zbliżyć się do tych postaci ujętych w portrecie: przy pracy, czy też w domowym zaciszu oraz zobaczyć kunszt mistrza fotografii jakim był Jan Styczyński.
Wystawie będzie towarzyszył katalog.

Kuratorzy: dr Paulina Orłowska, Waldemar Zdrojewski
Galeria Obserwacja Warszawa, ul.Tarczyńska 3