WYSTAWY » JUŻ TAM NIE WRÓCĘ - Krzysztof Jabłonowski

JUŻ TAM NIE WRÓCĘ

Krzysztof Jabłonowski

wernisaż 12.06 2018, godz. 19:00

wystawa od 13.06 2018 do 19.07 2018

kurator: Waldemar Zdrojewski

Galeria Obserwacja

 

Tytuł wystawy Krzysztofa Jabłonowskiego niepokoi niedopowiedzeniami: dokąd nie wróci autor? dlaczego? ....

Fotografia, otwierająca wystawę – poniewierające się trumny z symboliczną pustynią w tle – stan niepokoju jeszcze pogłębia.

Opowieść Krzysztofa Jabłonowskiego to zapis samotnej podróży do Egiptu, którą autor odbył ponad dekadę temu. Wysublimowane, zanurzone w ciszy kadry wprowadzają odbiorcę do świata, w którym czas wydaje się uśpiony – pomimo wszechobecnej, wydobytej przez autora erozji i destrukcji – a może właśnie dzięki niej. Odrębna, misternie skonstruowana przez Jabłonowskiego czasoprzestrzeń sprawia, że nieoczekiwanie Starożytny Egipt uchyla rąbka tajemnicy i pozwala być bliżej siebie.

 

Monumentalna panorama trzech piramid wbitych w chmury po mistrzowsku ukazuje oblicze cudu świata dzięki sile wykorzystanego przez autora medium – fotografii. Krzysztof Jabłonowski nie ulega pokusom projekt realizuje 'analogiem" – jak ortodoks aparat-negatyw-proces wywołania, każdy z tych etapów jest w rękach twórcy narzędziem, ale też zaprasza odbiorcę do intymnego zbliżenia z Egiptem.

 

W podróży, w którą zabiera nas Jabłonowski, możemy być wolni od krzyków handlarzy, nie doświadczać dotyków obcych rąk czy nieprzyjemnych zapachów – tego, co nierozłącznie związane jest z pobytem we współczesnym Egipcie. Autor przedstawia nam Egipt czysty. Wystawa „Już tam nie wrócę” to świadectwo, jaką siłę może mieć fotografia dokumentalna połączona z doświadczeniem życiowym i świadomością artystyczną twórcy.

 

Autor wystawy dziś nie mógłby już odbyć swojej samotnej wyprawy wzdłuż Nilu. Egipt, w wyniku zmiany sytuacji politycznej, Egipt stał się niedostępny niebezpieczny. Cykl „Już tam nie wrócę” okazał się zatrzymanym na negatywie śladem krótkiej chwili, gdy Egiptu uchylił zasłonę i pozwolił musnąć fotografowi światłoczułym materiałem.

 

Kurator Waldemar Zdrojewski

 

KRZYSZTOF JABŁONOWSKI

fotograf, grafik, profesor akademicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i doktor habilitowany sztuki filmowej w dziedzinie fotografii PWSFTiT w Łodzi; stypendysta Salisbury College of Art w UK (certyfikat PQE Professional Qualifying Examination z zakresu fotografii). Prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Uhonorowany nagrodą Rektora ASP w Warszawie za osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne w roku 2009.